רכישות אופנה באינטרנט

חנויות וירטואליות הן כבר מזמן לא חידוש באינטרנט, חלקן מרוויחות יותר, רובן מרוויחות פחות, לפחות בישראל. וזה לא שלא רוכשים כאן באינטרנט, נראה כי הציבור בארץ דווקא מאוד אוהב למצוא מחירים זולים בזירת האינטרנט, ויש לא מעט אתרים שמעיפים כמויות של מוצרי חשמל וחבילות נופש לחו"ל. אבל כשזה מגיע לתחום האופנה, הצרכן הישראלי הוא הרבה יותר שמרני. בניגוד לצרכן האמריקאי, שקונה מותגים, בגדים, משקפי שמש ונעליים בתדירות גבוהה מאוד, בארץ זירת מכירות האופנה עדיין בחיתולים. את האשמה ניתן לייחס לא רק לצרכן הישראלי, אלא גם לרשתות האופנה עצמן, כשאף אחת מהרשתות המובילות לא הקימה אתר קניות אופנה ראוי לשמו. המודל שהן מעדיפות ליישם באינטרנט, הוא לכל היותר לגרום לגולש הישראלי להגיע אל שערי חנות הרשת בעקבות המפגש עם האתר שלהן, וגם את זה ספק אם הן עושות בהצלחה.

הצרכן הישראלי שאוהב למשש את הסחורה ולבדוק את מידת התאמתה אליו לא ישוש לקנות למשל משקפי שמש, לפני שהוא ימדוד אותן קודם. מצד שני הצרכן הישראלי מאוד אוהב מציאות באינטרנט, ורשת האופנה שתשכיל להקדים להיכנס לשוק האינטרנט ולשנות את הרגלי הצריכה שלנו עם מחירי רשת אטרקטיביים, וחויית קנייה יחודית באתר שלה, תהנה ללא ספק מקרקע בתולית ופורייה ותקדים את מתחרותיה בנישה שעדיין אינה רוויה. בכל זאת מונחי חיפוש בתחום האופנה מאוד רווחים בישראל, וביטויים כמו משקפי שמש, בגדי ים ושמות של מותגים זוכים לכמויות אדירות של חיפושים. עדיין לא זיהיתי כיצד מישהו מתחום האופנה  מתרגם את נפח החיפוש הזה לרווחים. שלא כמו בחו"ל שם לא מעט חנויות אופנה מקוונות מאפשרות שימוש באפליקציות מתקדמות להתאמת מידות וגזרות און ליין, משווק האופנה הישראלי ייתיחב לרוב לאתרו כלא יותר מאשר מודעת פרינט בינונית, וחבל כי בכך מתפספס כל הפוטנציאל הטכנולוגי והיצירתי של הרשת.

מצב זה של רשת האינטרנט בתחום האופנה לא אמור לפעול רק לטובתן של חברות הבגדים הגדולות. כך למשל גם חנויות בוטיק יוקרתיות, כגון אלה השוכנות בכיכר המדינה, יכולות להנות משיווק אפקטיבי של מוצרי פרימיום בתחום האופנה הנמכרים במחירים גבוהים, וזאת  בתקציבי שיווק נמוכים.

לעיתים נדמה כי חברות האופנה עושות לעצמן גם מעט נזק בשיטות השיווק האינטרנטיות שלהן. אני למשל, בפעם האחרונה שרכשתי משקפי שמש, עשיתי זאת דרך האינטרנט, אתר בחו"ל אשר הציע מותגים של משקפי שמש שזולים בעשרות אחוזים ממחירם בארץ. לא רציתי לקנות את משקפי השמש כמובן מבלי למדוד. לצורך כך גיגלתי את שם המותג ואף הגעתי לאחת החנויות שהופיעו ברשת על מנת למדוד אותן. אחרי שוידאתי שאותן משקפי שמש מתאימות לי, אכן רכשתי אותן, אבל באמצעות אותו אתר שהציע אותן במחיר אטרקטיבי ברשת ולא דרך החנות. תעשיית האופנה בארץ איבדה לקוח אחד בארץ בשל נוכחות לא מתוחכמת ברשת.  אז אולי אני ספציפית לא ממש דיגדגתי את המאזנים של תעשיית האופנה בארץ, אבל אני בטוח שאני לא הצרכן היחיד שנוהג כך.