יחסי ציבור באינטרנט

יחסי ציבור באינטרנט, איך עושים זאת נכון?

אחת הבשורות הגדולות שהביאה עימה רשת האינטרנט למגזר העסקים הקטנים והביויניים היא צמצום משמעותי של הפערים בין חברות הענק שחולשות על תקציבי שיווק ויח"צ גדולים  לעסקים הקטנים, אלה שלרוב מוגבלים שתקציבי השיווק, וזוכים בעקבות זאת לנראות תקשורתית לקויה.  כיום בעידן האינטרנט,  כל דג יכול להיראות כריש, ולהיחלץ מהמקום הטבעי שלו בשרשרת המזון התקשורתית. במקום להשקיע עשרות אלפי שקלים ביחסי ציבור, לא מעט עסקים קטנים ויצירתיים זוכים לחשיפה משמעותית ברשת האינטרנט, ולעיתים הם עושים זאת אף ביעילות יותר גדולה מהחברות הגדולות, שלא בהכרח תמיד ישקיעו באופן תבוני את תקציבי השיווק שלהם באינטרנט.  כשאנו מדברים על יחסי ציבור באינטרנט, אנו מדברים  לא רק על קידום במנועי חיפוש, אלא גם קידום בפלטפורמות חברתיות, פורומים מקצועיים, כתיבת מאמרי מומחה באתרים מקצועיים ועוד.   לא לשווא במרבית המדינות המערביות קידום אתרים באינטרנט נחשב לתת תחום של יחסי הציבור.  אז איך עושים יחסי ציבור באינטרנט?

מיתוג אישי
מיתוג אישי הוא תחום מורכב למדי שכולל שימוש מגוון בשללפלטפורומות אינטרנטיות. עם זאת הבסיס הראשוני לכל פעולת מיתוג אישי היו יצירת נוכחות חיובית של השם שלנו במנועי חיפוש. למרות שבאופן טבעי, השאיפה שלנו היא להתברג בעיקר במונחים גנריים ותחרותיים במנועי חיפוש , אופן איזכור השם שלנו במנועי חיפוש יכול להיות משמעותי הרבה יותר להצלחת, או כשלון העסק. אותם חיפושים בודדים של השם שלנו, מבוצעים פעמים רבות על ידי הלקוחות הפוטנציאלים הטובים ביותר, אלא ששמעו עלינו מהמלצות ואיזכורים שונים, ומעוניינים בנו ספציפית. במידה והם יתקלו בשם שלנו בהקשר מקצועי חיובי, כמו מאמר מקצועי בפורטל גדול , הרי שהעסקה הבאה שלנו עומדת להיסגר. המצב לא יהיה כך במידה והם יתקלו בתגובות שליליות בפורומים מקצועיים על איכות השירות שלנו. אז כשאתם עושים יחסי ציבור באינטרנט, זה אומנם מאוד חשוב שתופיעו באינטרנט בהקשרים הרחבים של תחום עיסוקכם, אבל זה לא פחות חשוב להופיע בצורה נאותה ם בהקשרים המיידיים של השם שלנו. תהיו אופטימיים, כל עוד אין סלב ידוע בעל שם זהה לשלכם, המשימה הזו צריכה להיות פשוטה למדי.

ניהול קהילה מקצועית

הלקוחות הבאים שלכם לא נמצאים רק בגוגל. הם גם מתעניינים בתחום השירות העיסוק שלכם בפורומים וקהילות מקצועיות. במידה ואתה מאלף כלבים למשל, ניהול פורום שוקק ופעיל בנושא אילוף כלבים באתרים כמו תפוז וקפה דה מרקר, יחולל פלאים למיצובך כמומחה בתחומך  וכמובן יחשוף אותך ישירות לקהל היעד שלך כמוביל דעה מקצועי. במידה ולא נפל בחלקך לנהל פורום מקצועי, מומלץ שלפחות תיקח חלק פעיל בפורומים אלה. מענה מקצועי לשאלות גולשים בצירוף חתימה המכילה קישור לאתר הבית שלך יהיה מעשה נבון מאוד מצידך.

פרסום מאמרים מקצועיים באינטרנט

אם אתם יכולים לכתוב מאמרים מקצועיים באופן מעניין וקולח יהיו לא מעט אתרים שישמחו לפרסם אותם ולתת לכם קרדיט. אז גם אם לא יצא לכם לכתוב ל- ynet  בקרוב, קיימות מגוון פלטפורמות ציבוריות ואיכותיות לפרסום מאמרים. הטובות שבהם זוכות לאלפי חשיפות מדי יום.


יחסי ציבור באינטרנט – רשתות חברתיות

יחסי ציבור באינטרנט זה לא רק גוגל ופורומים מקצועיים, זה גם, ואולי בעיקר, רשתות חברתיות. רשתות חברתיות, עם זאת ,  זה לא רק פייסבוק אלא גם טוויטר, לינקדאין, יוטיוב, פורסקוור, ואפילו קפה דה מרקר. כאשר לכל רשת חברתית היתרונות והחסרונות שלה.  במידה ואתם מנהלים למשל  עסק לאחסון אתרים, זירת הפעילות הטבעית שלכם תהיה דווקא לינקדאין, שם נמצאת רוב זירת ההיטק בישראל ובעולם. אם אתם אמנים, פייסבוק כמובן תוכל להועיל לכם מאוד, אבל אל תשכחו שזירת הפעילות הטבעית שלכם  צריכה להיות דווקא יוטיוב, שבנוסף להיותה האתר הגדול בעולם לצריכת והפצת וידאו, היא גם רשת חברתית ענקית וחובקת עולם.

יחסי ציבור באינטרנט הם תהליך מתמשך שחייב להיכלל בתמהיל השיווקי שלכם. אם אתם מעוניינים לקבל שירותי מקצועי בתחום, אל תהססו ליצור עימי קשר.